Counter-Strike Funky
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Counter-Strike Funky

Enjoy !


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Stiri despre virusi

2 participan?i

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Stiri despre virusi Empty Stiri despre virusi Mier Iul 30, 2008 6:00 pm

Fireman[TK]

Fireman[TK]
Advanced
Advanced

In acest topic voi incerca sa pun anumite stiri despre anumiti virusi sau alte chesti legate de virusi Smile incat sa fiti mai precauti cand navigati pe internet sau downloadati.

Un nou virus infectează fişierele mp3 şi WMA din calculator

"În mod normal, am discuta doar despre identificarea unui nou virus. Ceea ce este, însă, extrem de interesant şi potenţial periculos în acest caz este că virusul atacă prin intermediul fişierelor de muzică", spune Costin Raiu, directorul laboratorului de cercetare Kaspersky din România. "Acesta este primul caz de acest gen, iar riscul ca numărul atacurilor reuşite să crească este ridicat, deoarece majoritatea utilizatorilor au încredere în fişierele audio din computerele personale şi nu le asociază cu posibile ameninţări", adaugă Raiu.
Virusul, denumit Worm.Win32.GetCodec.a, are, de asemenea, capacitatea de a converti fişierele de tip mp3 în formatul Windows Media Audio (WMA), fără a schimba extensia ".mp3". Imediat după conversie, virusul adaugă structurii fişierului rezultat un link către o pagină web infectată care se deschide automat în momentul în care melodia se încarcă în playlist. Pagina de Internet Explorer deschisă va informa utilizatorul că trebuie să descarce un codec special pentru a putea asculta melodia respectivă. Dacă acesta aprobă instalarea codec-ului, un troian numit Trojan-Proxy.Win32.Agent.arp va fi descărcat şi instalat în calculator, oferind posibilitatea unui hacker să controleze PC-ul respectiv.
Spre deosebire de vechii viruşi de tip troian, care foloseau formatul de fişier WMA doar pentru a-şi ascunde prezenţa în sistem (fişierele respective nu erau audio, ci doar apăreau cu extensia ".wma"), acest vierme infectează fişierele audio deja existente în computer. De remarcat este faptul că fişierul descărcat de pe pagina web respectivă conţine semnătura digitală a Inter Technologies şi este identificat de www.usertrust.com ca fiind "de încredere".
Imediat ce Worm.Win32.GetCodec.a a fost identificat, semnătura lui a fost automat adăugată în bazele de date ale antivirusului Kaspersky.

sursa: www.agora.ro

2Stiri despre virusi Empty Re:Stiri despre virusi Mier Iul 30, 2008 11:33 pm

Guest


Vizitator

Poi yo am AVG si el a zis ca recomandat e Kaspersky dar crek ca ar trebui sal detecteze app orice antivirus...!!

3Stiri despre virusi Empty Re: Stiri despre virusi Joi Iul 31, 2008 11:56 am

Fireman[TK]

Fireman[TK]
Advanced
Advanced

Daca erai putin mai atent acolo preciza ca cei de la laboratorul kaspersky au descoperit acest virus Smile si cred ca tot ei o sa scoata si definitia pentru el Smile asta daca nu o sa gaseasca si laboratorul bitdefender,avg,nod32 etc Smile

4Stiri despre virusi Empty Re: Stiri despre virusi Dum Aug 10, 2008 9:45 pm

K474L1N

K474L1N
Begginer
Begginer

Ar trebui o singura solutie : de acum in colo din partile vitale ale sistemului de operare sa nu lipseasca un program car sa aiba la update lista tuturor virusilor si indepartarea lor din calculator asa ca nu ai cum sa dai virusi decat daca iti faci propriul sistem de operare. Si nu cred ca are vre-unu sange.

5Stiri despre virusi Empty Re: Stiri despre virusi Lun Aug 11, 2008 12:21 am

Fireman[TK]

Fireman[TK]
Advanced
Advanced

K47 sa fac un pic de offtopic chiar daca faci un nou OS degeaba pentru ca virusi apar multi si nu poti tine pasul cu definitile Smile mai intai apare virusu si dupa aia definitia iar tu poti sa ai cel mai tare os daca nimeni nu ti-a facut definitia pentru un anumit virus sigur il iei.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum